SC07

• Overview• Awards• BOFs• Challenges• Disruptive Technologies• Doctoral Showcase• Keynote & Invited Speakers• Masterworks• Panels• Papers• Posters• Tutorials• Workshops




Papers



The SC07 Technical Papers program is the premier forum for disseminating innovative and important advances in high-performance computing, networking, and storage from academic, government, and corporate institutions around the world. Fifty-four papers have been selected for presentation in Reno from 268 submissions contributed by 257 authors. The Technical Papers program spans theory, practice, modeling, experimentation, infrastructure, and application of high performance computing, advanced networking, innovative storage solutions, systems engineering and grid technologies. The papers are presented in 18 sessions over three days.

Awards are given for best technical paper and best student paper. In all, 5 papers are candidates for Best Paper and 5 are candidates for Best Student Paper. The nominated papers are marked within the program and the winning submissions will be announced during the conference awards ceremony on Thursday afternoon at 1:30PM.

Tuesday, Nov 13

Time Session Event Chair/Speaker Location
10:30AM - 11:00AM Computational Biology A Preliminary Investigation of a Neocortex Model Implementation on the Cray XD1 Kenneth L. Rice, Christopher N. Vutsinas, Tarek M. Taha A1 / A6
11:00AM - 11:30AM Computational Biology Anatomy of a Cortical Simulator Rajagopal Ananthanarayanan, Dharmendra Modha A1 / A6
11:30AM - 12:00PM Computational Biology Large-scale Maximum Likelihood-based Phylogenetic Analysis on the IBM BlueGene/L Michael Ott, Jaroslaw Zola, Srinivas Aluru, Alexandros P. Stamatakis A1 / A6
1:30PM - 2:00PM Grid Scheduling Automatic Resource Specification Generation for Resource Selection Richard Y. Huang, Henri Casanova, Andrew A. Chien A1 / A6
2:00PM - 2:30PM Grid Scheduling Performance and Cost Optimization for Multiple Large-scale Grid Workflow Applications Rubing Duan, Radu Prodan, Thomas Fahringer A1 / A6
2:30PM - 3:00PM Grid Scheduling Inter-operating Grids through Delegated MatchMaking Alexandru Iosup, Dick Epema, Todd Tannenbaum, Matthew Farrellee, Miron Livny A1 / A6
3:30PM - 4:00PM Microarchitecture Variable Latency Caches for Nanoscale Processor Serkan Ozdemir, Arindam Mallik, Ja Chun Ku, Gokhan Memik, Yehea Ismail A1 / A6
4:00PM - 4:30PM Microarchitecture Data Access History Cache and Associated Data Prefetching Mechanisms Yong Chen, Surendra Byna, Xian-He Sun A1 / A6
4:30PM - 5:00PM Microarchitecture Scaling Performance of Interior-Point Method on Large-Scale Chip Multiprocessor System Mikhail Smelyanskiy, Victor W. Lee, Daehyun Kim, Anthony Nguyen, Pradeep Dubey A1 / A6
10:30AM - 11:00AM Network Switching and Routing Age-Based Packet Arbitration in Large-Radix k-ary n-cubes Dennis Abts, Deborah Weisser A2 / A5
11:00AM - 11:30AM Network Switching and Routing Performance Adaptive Power-aware Reconfigurable Optical Interconnects for HPC Systems Avinash Kodi, Ahmed Louri A2 / A5
11:30AM - 12:00PM Network Switching and Routing Evaluating Network Information Models on Resource Efficiency and Application Performance in Lambda-Grids Nut Taesombut, Andrew A. Chien A2 / A5
3:30PM - 4:00PM PDE Applications Data Exploration of Turbulence Simulations using a Database Cluster Eric Perlman, Randal Burns, Yi Li, Charles Meneveau A2 / A5
4:00PM - 4:30PM PDE Applications Parallel Hierarchical Visualization of Large Time-varying 3D Vector Fields Hongfeng Yu, Chaoli Wang, Kwan-Liu Ma A2 / A5
4:30PM - 5:00PM PDE Applications Low-Constant Parallel Algorithms for Finite Element Simulations using Linear Octrees Hari Sundar, Rahul Sampath, Santi Swaroop Adavani, Christos Davatzikos, George Biros A2 / A5
1:30PM - 2:00PM Security and Fault Tolerance Automatic Software Interference Detection in Parallel Applications Vahid Tabatabaee, Jeffrey K Hollingsworth A2 / A5
2:00PM - 2:30PM Security and Fault Tolerance DMTracker: Finding Bugs in Large-scale Parallel Programs by Detecting Anomaly in Data Movements Qi Gao, Feng Qin, Dhabaleswar K. Panda A2 / A5
2:30PM - 3:00PM Security and Fault Tolerance Scalable Security for Petascale Parallel File Systems Andrew W. Leung, Ethan L. Miller, Stephanie Jones A2 / A5
1:30PM - 2:00PM System Architecture The Cray BlackWidow: A Highly Scalable Vector Multiprocessor Dennis Abts, Abdulla Bataineh, Steve Scott, Greg Faanes, James Schwarzmeier, Eric Lundberg, Mike Bye, Gerald Schwoerer A3 / A4
2:00PM - 2:30PM System Architecture GRAPE-DR: 2-Pflops Massively-Pprallel Computer with 512-Core, 512-Gflops Processor Chips for Scientific Computing Junichiro Makino, Kei Hiraki, Mary Inaba A3 / A4
2:30PM - 3:00PM System Architecture A Case for Low-complexity MP Architectures Håkan Zeffer, Erik Hagersten A3 / A4
10:30AM - 11:00AM System Performance Using MPI File Caching to Improve Parallel Write Performance for Large-scale Scientific Applications Wei-keng Liao, Avery Ching, Kenin Coloma, Arifa Nisar, Alok Choudhary, Jacqueline Chen, Ramanan Sankaran, Scott Klasky A3 / A4
11:00AM - 11:30AM System Performance Virtual Machine Aware Communication Libraries for High Performance Computing Wei Huang, Matthew Koop, Qi Gao, Dhabaleswar Panda A3 / A4
11:30AM - 12:00PM System Performance Investigation of Leading HPC I/O Performance using a Scientific-application-derived Benchmark Julian Borrill, Leonid Oliker, John Shalf, Hongzhang Shan A3 / A4

Wednesday, Nov 14

Time Session Event Chair/Speaker Location
10:30AM - 11:00AM File Systems Noncontiguous Locking Techniques for Parallel File Systems Avery Ching, Rob Ross, Wei-keng Liao, Lee Ward, Alok Choudhary A1 / A6
11:00AM - 11:30AM File Systems Integrating Parallel File Systems with Object-based Storage Devices Ananth Devulapalli, Dennis Dalessandro, Pete Wyckoff, Nawab Ali, P. Sadayappan A1 / A6
11:30AM - 12:00PM File Systems Evaluation of Active Storage Strategies for the Lustre Parallel File System Juan Piernas, Jarek Nieplocha, Evan J. Felix A1 / A6
3:30PM - 4:00PM Grid Management Workstation Capacity Tuning using Reinforcement Learning Aharon Bar-Hillel, Amir Di-Nur, Liat Ein Dor, Ran Gilad-Bachrach, Yossi Ittach A1 / A6
4:00PM - 4:30PM Grid Management Anomaly Detection and Diagnosis in Grid Environments Lingyun Yang, Chuang Liu, Jennifer M. Schopf, Ian Foster A1 / A6
4:30PM - 5:00PM Grid Management User-friendly and Reliable Grid Computing Based on Imperfect Middleware Rob V. van Nieuwpoort, Thilo Kielmann, Henri E. Bal A1 / A6
3:30PM - 4:00PM Network Interfaces Analyzing the Impact of Supporting Out-of-order Communication on In-order Performance with iWARP Pavan Balaji, Wu-chun Feng, Sitha Bhagvat, Dhabaleswar Panda, Rajeev Thakur, William Gropp A2 / A5
4:00PM - 4:30PM Network Interfaces Evaluating NIC Hardware Requirements to Achieve High Message Rate PGAS Support on Multi-Core Processors Keith Underwood, Michael Levenhagen, Ron Brightwell A2 / A5
4:30PM - 5:00PM Network Interfaces High-performance Ethernet-based Communications for Future Multi-core Processors Michael Schlansker, Nagabhushan Chitlur, Erwin Oertli, Paul M. Stillwell, Jr., Linda Rankin, Dennis Bradford, Richard J. Carter, Jayaram Mudigonda, Nathan Binkert, Norman P. Jouppi A2 / A5
10:30AM - 11:00AM Performance Tools and Methods The Ghost in the Machine: Observing the Effects of Kernel Operation on Parallel Application Performance Aroon Nataraj, Alan Morris, Allen D. Malony, Matthew Sottile, Pete Beckman A2 / A5
11:00AM - 11:30AM Performance Tools and Methods P^nMPI Tools: A Whole Lot Greater than the Sum of Their Parts Martin Schulz, Bronis R. de Supinski A2 / A5
11:30AM - 12:00PM Performance Tools and Methods Multi-threading and One-sided Communication in Parallel LU Factorization Parry Husbands, Katherine Yelick A2 / A5

Thursday, Nov 15

Time Session Event Chair/Speaker Location
10:30AM - 11:00AM Benchmarking Optimization of Sparse Matrix-vector Multiplication on Emerging Multicore Platforms Samuel W. Williams, Leonid Oliker, Richard Vuduc, Katherine Yelick, James Demmel, John Shalf A1 / A6
11:00AM - 11:30AM Benchmarking Cray XT4: An Early Evaluation for Petascale Scientific Simulation Sadaf R. Alam, Richard F. Barrett, Mark R. Fahey, Jeffery A. Kuehn, Jeff M. Larkin, Ramanan Sankaran, Patrick H. Worley A1 / A6
11:30AM - 12:00PM Benchmarking An Adaptive Mesh Refinement Benchmark for Modern Parallel Programming Languages Tong Wen, Jimmy Su, Phillip Colella, Katherine Yelick, Noel Keen A1 / A6
10:30AM - 11:00AM Grid Performance Exploring Event Correlation for Failure Prediction in Coalitions of Clusters Song Fu, Cheng-Zhong Xu A2 / A5
11:00AM - 11:30AM Grid Performance Advanced Data Flow Support for Scientific Grid Workflow Applications Jun Qin, Thomas Fahringer A2 / A5
11:30AM - 12:00PM Grid Performance Falkon: Fast and Light-weight tasK executiON framework Ioan Raicu, Yong Zhao, Catalin Dumitrescu, Ian Foster, Mike Wilde A2 / A5
1:30PM - 2:00PM Modeling in Action A Genetic Algorithms Approach to Modeling the Performance of Memory-bound Computations Mustafa Tikir, Laura Carrington, Erich Strohmaier, Allan Snavely A2 / A5
2:00PM - 2:30PM Modeling in Action Performance under Failure of High-end Computing Ming Wu, Xian-He Sun, Hui Jin A2 / A5
2:30PM - 3:00PM Modeling in Action Bounding Energy Consumption in Large-scale MPI Programs Barry Rountree, David K. Lowenthal, Shelby Funk, Vincent W. Freeh, Bronis R. de Supinski, Martin Schulz A2 / A5
3:30PM - 4:00PM Performance Optimization Application Development on Hybrid Systems Roger D. Chamberlain, Eric J. Tyson, Saurabh Gayen, Mark A. Franklin, Jeremy Buhler, Patrick Crowley, James Buckley A1 / A6
4:00PM - 4:30PM Performance Optimization Multi-level Tiling: M for the Price of One DaeGon Kim, Lakshminarayanan Renganarayana, Dave Rostron, Sanjay Rajopadhye, Michelle Strout A1 / A6
4:30PM - 5:00PM Performance Optimization Implementation and Performance Analysis of Non-blocking Collective Operations for MPI Torsten Hoefler, Andrew Lumsdaine, Wolfgang Rehm A1 / A6
3:30PM - 4:00PM Scheduling Efficient Operating System Scheduling for Performance-asymmetric Multi-core Architectures Tong Li, Dan Baumberger, David A. Koufaty, Scott Hahn A2 / A5
4:00PM - 4:30PM Scheduling A Job Scheduling Framework for Large Computing Farms Gabriele Capannini, Ranieri Baraglia, Diego Puppin, Laura Ricci, Marco Pasquali A2 / A5
4:30PM - 5:00PM Scheduling Optimizing Center Performance through Coordinated Data Staging, Scheduling and Recovery Zhe Zhang, Chao Wang, Sudharshan S. Vazhkudai, Xiaosong Ma, Gregory G. Pike, John W. Cobb, Frank Mueller A2 / A5
1:30PM - 2:00PM Storage, File Systems, and GPU Hashing RobuSTore: A Distributed Storage Architecture with Robust and High Performance Huaxia Xia, Andrew Chien A1 / A6
2:00PM - 2:30PM Storage, File Systems, and GPU Hashing A User-level Secure Grid File System Ming Zhao, Renato Figueiredo A1 / A6
2:30PM - 3:00PM Storage, File Systems, and GPU Hashing Efficient Gather and Scatter Operations on Graphics Processors Bingsheng He, Naga Govindaraju, Qiong Luo, Burton Smith A1 / A6



The Technical Papers program is the culmination of hundreds of thousands of hours of individual and group efforts. Special thanks to the Technical Papers Committee and the 121 external referees, listed. The quality of the program is a testament to their tireless efforts and commitment to the paper review process. The review process had a new twist this year in that it was done in a double blind fashion; reviewers did not know the authors of each submission they reviewed. The Area Chairs deserve special note, as the process would not have worked without them. Thanks, too, to the SC07 Technical Program Committee and other conference committees that support the technical papers program in myriad ways. Finally, we thank the authors for contributing to an exceptional program. We welcome your participation in the SC07 Technical Papers program.

SC07 Technical Papers Committee Co-Chairs



Ricky A. Kendall, Oak Ridge National Laboratory
Josep Torrellas, University of Illinois

Area Chairs



Applications
Omar Ghattas, The University of Texas at Austin

Architecture
John B. Carter, University of Utah

Grids
Marty A Humphrey, University of Virginia
Anne Trefethen, Oxford University

Networks
Craig B. Stunkel, IBM

Performance
Adolfy Hoisie, Los Alamos National Laboratory

System Software
Keshav Pingali, The University of Texas at Austin

SC07 Technical Papers Program Committee:



David Abramson, Monash University
Dennis Abts, Cray Inc
Sadaf Alam, Oak Ridge National Laboratory
Srinivas Aluru, Iowa State University
Henrique Andrade, IBM
David A. Bader, Georgia Institute of Technology
Henri E Bal, Vrije Universiteit
William L. Barth, The Texas Advanced Computing Center
Jim Basney, National Center for Supercomputing Applications
Sujoy Basu, HP Labs
Alan Benner, IBM
George Biros, University of Pennsylvania
Christian Bischof, RWTH Aachen University
Rupak Biswas, NASA Ames Research Center
Brett M Bode, Ames Laboratory
Greg Bronevetsky, Lawrence Livermore National Laboratory
Darius Buntinas, Argonne National Laboratory
Doug Burger, The University of Texas at Austin
Franck Cappello, INRIA
Calin Cascaval, IBM
Siddhartha Chatterjee, IBM
Ann L Chervenak, USC Information Sciences Institute
Derek Chiou, University of Texas at Austin
Nikos Chrisochoides, College of William and Mary
Bronis R. de Supinski, Lawrence Livermore National Laboratory
Rudolf Eigenmann, Purdue University
Charbel Farhat, Stanford University
Silvia Figueira, Santa Clara University
Guang R. Gao, University of Delaware
Wolfgang Gentzsch, D-Grid
Vladimir Getov, University of Westminster
Andrew Grimshaw, University of Virginia
Mitchell Gusat, IBM
Mary Hall, University of Southern California / ISI
Mark Heinrich, University of Central Florida
Tony Hey, Microsoft
Kei Hiraki, University of Tokyo
Keith R. Jackson, Lawrence Berkeley National laboratory
Stephen C. Jardin, Princeton Plasma Physics Laboratory
Lizy K John, The University of Texas at Austin
Laxmikant Kale, University of Illinois at Urbana-Champaign
Karen L. Karavanic, Portland State University
George Karypis, University of Minnesota
Hironori Kasahara, Waseda University
Daniel S. Katz, Louisiana State University
Darren J Kerbyson, Los Alamos National Laboratory
Wei Li, Intel
Calvin Lin, The University of Texas at Austin
Kwan-Liu Ma, University of California at Davis
José F. Martínez, Cornell University
Satoshi Matsuoka, Tokyo Institute of Technology
Rami Melhem, University of Pittsburgh
Samuel Midkiff, School of ECE, Purdue University
Barton Miller, University of Wisconsin
Bernd Mohr, Forschungszentrum Juelich
Frank Mueller, North Carolina State University
Esmond G Ng, Lawrence Berkeley National Laboratory
Jarek Nieplocha, Pacific Northwest National Laboratory
David R. O'Hallaron, Intel Research Pittsburgh
Leonid Oliker, Lawrence Berkeley National laboratory
David Padua, University of Illinois at Urbana-Champaign
Vivek S Pai, Princeton University
Scott Pakin, Los Alamos National Laboratory
Dhabaleswar K. (DK) Panda, The Ohio State University
Philip M Papadopoulos, University of California San Diego / SDSC / Calit2
Manish Parashar, Rutgers University
Srinivasan Parthasarathy, The Ohio State University
Fabrizio Petrini, Pacific Northwest National Laboratory
Beth Plale, Indiana University
Viktor K Prasanna, University of Southern California
Padma Raghavan, The Pennsylvania State University, Computer Science Engineering
Ram Rajamony, IBM Austin Research Lab
Alex Ramirez, Universitat Politècnica de Catalunya and BSC-CNS
Lawrence Rauchwerger, Texas A&M University
Nathan E Rosenblum, University of Wisconsin
Philip C. Roth, Oak Ridge National Laboratory
Ulrich J Ruede, University of Erlangen
P Sadayappan, The Ohio State University
Ashley Saulsbury, Sun Microsystems
Jennifer M. Schopf, Argonne National Laboratory and NeSC
Martin Schulz, Lawrence Livermore National Laboratory
Karsten Schwan, Georgia Tech
Steven L Scott, Cray
Xiaowei Shen, IBM
Allan Snavely, San Diego Supercomputer Center
Mary Lou Soffa, University of Virginia
Yan Solihin, North Carolina State University
Paul Stodghill, USDA-ARS
Xian-He Sun, Illinois Institute of Technology
Tiankai Tu, Carnegie Mellon University
Keith Underwood, Sandia National Laboratories
Bart van Bloemen Waanders, Sandia National Laboratories
Jeffrey Vetter, Oak Ridge National Lab / Georgia Tech
Gerhard Wellein, Regional Computing Center
Theresa L. Windus, Iowa State University
Robert Wisniewski, IBM
Rich Wolski, University of California Santa Barbara
Patrick Worley, Oak Ridge National Laboratory
Stephen J Wright, University of Wisconsin
Pete Wyckoff, Ohio Supercomputer Center
Dongyan Xu, Purdue University
Lixin Zhang, IBM

SC07 External Technical Paper Referees:



Virat Agarwal, Georgia Institute of Technology
Natalia Alexandrov, NASA Langley Research Center
Miguel Argaez, University of Texas at El-Paso
Dorian C Arnold, University of Wisconsin
Ananth Grama, Purdue University
Kevin James Barker, Los Alamos National Laboratory
Brian Barrett, Los Alamos National Laboratory
Richard F Barrett, Oak Ridge National Laboratory
Jonathan Bentz, Cray
Andrew Bernat, University of Wisconsin
Rob H. Bisseling, Utrecht University
Michael J Brim, University of Wisconsin
Roy Campbell, Army Research Laboratory
Francisco J. Cazorla, Barcelona Supercomputing Center
Siddhartha Chatterjee, IBM Research
Liqun Cheng, University of Utah
Alok Choudhary, Northwestern University
Edmond Chow, D. E. Shaw Research
Cyrus Umrigar, Cornell
Kei Davis, Los Alamos National Laboratory
Larry P Davis, DoD High Performance Computing Modernization Program
David Earl, University of Pittsburgh
Michael Deem, Rice University
Niels Drost, Vrije Universiteit
Iain Duff, RAL and CERFACS
Denis Zorin, NYU
Victor Eijkhout, The University of Texas at Austin
Dick H. Epema, Delft University of Technology
Bard Ermentrout, University of Pittsburgh
Hadi Esmaeilzadeh, The University of Texas at Austin
Blake Fitch, IBM
Kelly Gaither, Texas Advanced Computing Center
Gregory Byrd, NCSU
Dileep George, Numenta
Michael Gerndt, Technische Universität München
Bernard GIRAU, INRIA
William Douglas Gropp, Argonne National Laboratory
Guy Blelloch, Carnegie Mellon University
Eldad Haber, Emory University
Tsuyoshi Hamada, RIKEN
Robert J. Harrison, University of Tennessee / Oak Ridge National Laboratory
Bruce Hendrickson, Sandia National Labs
Chris Henze, NASA
Tony Hey, Microsoft
Stephen Hodson, Oak Ridge National Laboratory
Greg Hood, Pittsburgh Supercomputing Center
Robert T Hood, CSC--NASA Ames
Mary Inaba, University of Tokyo
Henry Jin, NASA Ames Research Center
Joel Saltz, Ohio State University
John Salmon, D. E. Shaw Research
John R. Johnson, Lawrence Livermore National Laboratory
Philip Jones, Los Alamos National Laboratory
Ananth Kalyanaraman, Washington State University
Jeremy Kubica, Google
Torsten Kuhlen, RWTH Aachen University
Karen Willcox, MIT
Matthew legendre, University of Wisconsin
Dong Li, University of Texas at Austin
Jian Li, IBM
David Lowenthal, University of Georgia
Jason Maassen, Vrije Univeriteit Amsterdam
Dinesh Manocha, UNC Chapel Hill
Satoshi Matsuoka, Tokyo Institute of Technology
Patrick S. McCormick, NASA Ames Research Center
Jeremy Meredith, Oak Ridge National Laboratory
Klaus Mueller, Stony Brook University
Nigel Goddard, University of Edinburgh
Arifa Nisar, Northwestern
George Ostrouchov, Oak Ridge National Laboratory
Benno Overeinder, Vrije Univeriteit Amsterdam
Yoonho Park, IBM
Miquel Pericas, Barcelona Supercomputing Center
Patrick Moran, NASA
Simon Portegies Zwart, University of Amsterdam
Rizos Sakellariou, University of Manchester
Behnam Robatmili, The University of Texas at Austin
Nathan E Rosenblum, University of Wisconsin
Robert B Ross, Argonne National Laboratory
Philip C. Roth, Oak Ridge National Laboratory
Barry Rountree, University of Georgia
Vipin Sachdeva, IBM
Subhash Saini, NASA Ames Research Center
Valentina Salapura, IBM
Nagiza F. Samatova, Oak Ridge National Laboratory
Rob Schreiber, HP Labs
Philippe Selo, IBM
Mrinal Sen, The University of Texas at Austin
Thomas Serre, MIT
Simha Sethumadhavan, The University of Texas at Austin
Luo Si, Purdue University
Chris Simmons, ICES / The University of Texas at Austin
Horst Simon, Lawrence Berkeley National Laboratory
Stuart Johnson, Texas Advanced Computing Center
Brian Smith, IBM
Steven Parker, University of Utah
Eric Stahlberg, Ohio Supercomputer Center
Alexandros P. Stamatakis, Swiss Federal Institute of Technology, Lausanne
Steve McMillan, Drexel University
Craig Stewart, Indiana University
Erich Strohmaier, Lawrence Berkeley National Laboratory
Sai R. Susarla, Network Appliance
Friman Sánchez Castaño, Technical University of Catalonia (DAC-UPC)
Tandy Warnow, The University of Texas at Austin
Michela Taufer, University of Texas at El-Paso
Rajeev S Thakur, Argonne National Laboratory
John Thornton, Griffith University
Luke Tierney, University of Iowa
Akhilesh Tyagi, Iowa State University
Virginia Torczon, College of William and Mary
Robert A. van de Geijn, The University of Texas at Austin
C. van Reeuwijk, Vrije Universiteit Amsterdam
Kees Verstoep, Vrije Univeriteit Amsterdam
Richard W. Vuduc, Lawrence Livermore National Laboratory
Lucas Wilcox, The University of Texas at Austin
Tiffani Williams, Texas A&M University
Katherine Yelick, U.C. Berkeley / LBNL
Lexing Ying, The University of Texas at Austin
Weikuan Yu, Oak Ridge National Laboratory
ChengXiang Zhai, University of Illinois at Urbana-Champaign
Yi Zhang, University of California Santa Cruz


Questions: papers@sc07.supercomputing.org



     Home  |  About  |  Contact Us  |  Registration ACM    IEEE    The Computer Society